"Przyszłość należy do Was, do młodych. Trzeba abyście wchodzili na wielkie drogi historii nie tylko tu w Europie, ale na wszystkich kontynentach i wszędzie ażebyście stawali się świadkami chrystusowych błogosławieństw."
JPII

UPORZĄDKOWANY BLOG NA MOJEJ NOWEJ STRONIE:
http://jacektraveler.wixsite.com/jacek-traveler

Wyświetlenia

niedziela, 30 marca 2014

Pompeje 22.03.14r.



Pokaż Neapol i Pompeje na większej mapie


Na weekend 22-23 marca udałem się do Neapolu i Pompejów z myślą o Wezuwiuszu. Prognozy zapowiadały deszczową niedzielę, więc na miejscu zmieniłem plany i najpierw skierowałem się w stronę Wezuwiusza i pompejskich ruin, żeby wrócić na noc do Neapolu. Pompeje zdobyte w 100%, Wezuwiusz - no cóż, poruszę zaraz ten temat, a Neapol? - O tym będzie w następnym poście, bo jest zbyt dużoO informacji :)



POMPEJE


Forum Pompei z Wezuwiuszem w tle


Tak się zastanawiam, czy w ogóle poruszać historię tego wspaniałego miasta, bo groziłoby to długością pracy licencjackiej. To będzie pokrótce, zaczynamy!


Plan podróży:


Rzym – Neapol – sobota rano. 2,5 godziny pociągiem za 11E w jedną stronę.  Przyjeżdżam do „Napoli Cantrale”, witają mnie niespodziewane wieżowce i piękna pogoda. Kieruje się na kolejkę w stronę "Pompei Scavi"...


Neapol – Pompejedzieli je 20 km. Najlepiej dostać się tam pociągiem, wąskotorówką „CircumVesuviana”. Będąc na dworcu, wystarczy zejść na dół. Najlepiej opłaca się kupić bilet całodobowy za 3,5E. Ważny na całej trasie od Neapolu do Salerno. Pociągi kursują dosyć często. Żeby zwiedzić ruiny wysiadamy na " Pompei Scavi " natomiast aby zwiedzić nowe miasto i Sanktuarium wysiadamy na "Pompei". Obie stacje dzieli droga 10 min na pieszo, więc nie ma aż takiej różnicy ;)

Wejście na stację / rozkład jazdy / kasy

Jak wszyscy wiemy Pompeje zostały zasypane kilkumetrową warstwą popiołu i kawałkami rozżażonej lawy przez co część miasta spłonęła, a część została zakonserwowana na wieku. Całe zdarzenie miało miejsce 24 sierpnia 79 roku, czyli w tym czasie miasto sięgające VIIw. p.n.e było całkowicie rozwinięte. (nawet po trzesięniu ziemi, które miało miejsce siedemnaście lat wcześniej)

W takich okolicznościach mieszkańcy nie byli w stanie się ewakuować i razem ze swoim dobytkiem przetrwali dwa tysiące lat tworząc miasto muzeum, które zwiedzenie w szybkim tempie zajęło mi 2,5 godziny!



Miasto zostało odkryte przypadkowo pod koniec XVI wieku, kiedy to podczas budowy kanału odkryto starożytne napisy. Rozpoczęto poszukiwania, które potwierdziły obecność antycznego miasta. Prace rozpoczęto w 1748r., jednak dopiero od 1861 r. przeprowadzano systemtatyczne działania archeologiczne. 

Od lewego górnego rogu: Bazylika / dom Amorini Dorati. Dół: Termy / foyer teatru, nastepnie koszary gladiatorów


Prace wykopaliskowe odsłoniły wynalazki na światową skalę. Można było rozpoznać poszczególne domy i dzielnice. Odkryto sklepy,warsztaty, świątynie, teatry, siłownie i termy, amfiteatr z koszarami dla gladiatorów, fabrykę mydła (której właściwie zostały tylko ściany) oraz wiele przedmiotów codziennego użytku. 





Teatr Wielki

Teatr Wielki zbudowano w III w.p.n.e w naturalnym zagłębieniu terenu. Widownia mieściła 5 tyś widzów. Cztery pierwsze rzędy były zajmowane przez elitę, pozostałe dla reszty mieszkańców. Koło sceny zachowały się otwory przeznaczone na maszty podtrzymujące osłonę rozpinaną nad widownią. 
Teatr Wielki + Portyk Gladiatorów: 



...a w środku teatru trafiła mi się gratka! Pewien uczestnik z kolonii zaczął..





Chodząc po tym mieście czuć atmosferę i nie raz przebiegają myśli, że kilkaset lat temu przechodził tu normalny mieszkaniec... Wszystko robi niesamowite wrażenie, nawet jak wszędzie są turyści z aparatami lub..wózkami z dziećmi.

Do najważniejszych odkryć należą malowidła ścienne lub mozaiki (tam gdzie był kontakt z wodą), które w zachowały się w znacznej liczbie w najbogatszych domach.





Dobrze zachowana mozaika





Zapraszam na krótki spacer po domu Amorini Dorati z III wieku p.n.e. Nazwa wzięła się od posążków aniołków wykonanych ze złota. Pięknie..






Niespodziewany wybuch wulkanu prze trzy dni okrył 5-6 metrową warstwą popiołu wszystko co żywe i martwe... Zastygały na tyle szybko, że zachowały kształt pogrzebanych ciał. Dotychczasowe badania ujawniły około 2000 ciał!


Zakonserwowane, gipsowe odlewy ciał Pompejczyków

Amfiteatr

Wybudowany w 80r. p.n.e o wymiarach 135x104 m. Mieścił 20 tyś widzów. W tym amfiteatrze nie było podziemnych pomieszczeń, a wejścia na arenę usytuowane były od zewnątrz. Galeria znajdująca się na samej górze miała osobne wejścia i przeznaczona była dla kobiet. 





Uliczka jedna z wielu z mostkiem


Powyższe zdjęcie przedstawia jedną z wielu uliczek. Szczególnie zainteresowały mnie wysokie krawężniki i ustawione co jakiś czas duże kamienie, ewidentnie umożliwiające przejście z jednej strony. Podczas zwiedzania podsłuchałem (znaczy szli obok i mówili, przecież nie będę chodził z rękoma na uszach :D), że w przeszłości przez ulice płynęła cały czas woda. Później znalazłem też informację, iż kamienie te regulowały ruch uliczny, ponieważ nie wszystkie ulice były dostępne dla pieszych, a inna część tylko dla wozów. 


Problemy

 Szacuje się, że odsłonięto już ponad 2/3 miasta, a Włochom już brakuje funduszy na zabezpieczenie ogromenj liczby zabytków, które posiadają. Swoją drogą, też musiało trafić na nich, jakby nie mógł inny naród wziąć odpowiedzialności za takie zabytki na swoich terenach. Nawet solidne budowle antycznych konstrutkorów nie wytrzymują "ogromu" pracy Włochów. heh no ale cóż. W gazetach co jakiś czas pojawiają się artykuły o zawalających się domach, murach i bezcennych konstrukcjach. UNESCO i EU przeznacza coraz więcej funduszy na konserwację zabytków, ale wciąż jest mało. 


Trzymamy walące się miasto i niedługo chcemy opanować wszystkie domy! - rusztowania.

W przeszłości Pompeje najbardziej ucierpiały ze względu na XVI wieczne grabieże, dwa bombardowania podczas II w.ś oraz zorganizowane i nagminne kradzieże tuż po wojnie. Dodatkowo swoje robi natura trzęsąc co jakiś czas ziemią. 


Ceny 

Bilety są całodniowe i kosztują 5,5E (ze zniżką) i 11E (normalny). Zniżka obejmuje uczniów państw UE w wieku 18-24 oraz nauczycieli szkół państwowych. Bilet darmowy mają osoby do 18 roku oraz po 65 roku życia.

Jeżeli ktoś ma duży plecak i na siłępróbuje przemknąć przez barierkę wejsciową - nie uda się :D Później jest zbyt długa prosta, żeby strażnik nie zobaczył. Całe szczęście można za darmo zostawić bagaż w przechowalni. (dostajemy numerek i swoje miejsce ale i tak lepiej zabrać cenne rzeczy ze sobą!)

Ogółem : Warto jak najabrdziej! 


gratis: Jak zwiedza jacek.traveler ? :D

P.S W pewnym momencie (40-48s.) widoczne są bezpośrednio przy ulicy lady jadłodajni z charakterystycznymi walcowymi wgłębieniami. Służyły do umieszczania w nich naczyć z gorącymi potrawami i napojami, które były sprzedawane klientom. 




Nowe Pompeje -  Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej


Sanktuarium, widok z ruin pompejańskich

Nowe miasto powstało w XIX w. Centralnym punktem jest Bazylika. Każdego roku przyciąga do niej tłumy wiernych. Sanktuarium odwiedził JPII, Benedykt XVI, podobno Ojciec Pio podczas bilokacji oraz ja. xD 

Muszę przyznać szczerze, że nie słyszałem wcześnej o tym miejscu, przynajmniej nie zwróciło to tak mojej uwagi abym pamiętał. Całe szczęście zaległości nadrobione. Również jak JPII byłem na mszy i porozmawiałem z pomocą różańca.

Bazylika została stworzona z intencji arystokraty i świetnie wyktałconego adwokata Bartłomieja Longo. W młodości związany z sektą przeżył radykalne nawrócenie. Rozpoczął drogę do świętości ewangelizując pobliskie miejscowości, których mieszkańcy wiarę traktowali jako zabobony. Rozpoczął propagowanie modlitwy przed kapliczką z obrazem Matki Boskie Różańcowej, który sam przyniósł. Przy pomocy różnych osób 10 lat później stanęła bazylika ku czci Matki Bożej Pompejańskie, która wkrótce została mianowana na bazylikę mniejszą.



Madonna i Nowenna Pompejańska


Od mementu przyiesienia przez Bartłomieja obrazu do miasta zdarzyło się wiele udokumentowanych cudów. W 1965r. papież Paweł VI koronował obraz.

Sam obraz ma niesamowitą historię. Począwszy od tego, że został kupiony w sklepie z rupieciami za równowartość jednego dolara, poprzez sprezentowanie go błogosławionemu już Bartłomiejowi, który nakazał przemalowanie zniszczonej twarzy Madonny na wzór św. Katarzyny ze Sieny.

Stąd też wzięła się specjalna modlitwa do Królowej Różańca - Nowenna Pompejańska. Słyszałem o tym podczas comiesięcznych zjazdów w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym oraz o mocy tej modlitwy. Mimo to, do samego przyjazdu nie zdawałem sobie sprawy, że chodzi o Maryję z Pompei! Nagle mnie olśniło POMPEJańska i spojrzałem w górę na cudowny obraz...

UWAGA WSZYSCY CZYTAMY! 

Nowenna pompejańska trwa 54 dni.  Każdego dnia odmawia się trzy części różańca (radosną, chwalebną i bolesną): przez 27 dni jako część błagalną, a przez następne 27 dni jako dziękczynną. 

Wiele można przeczytać o jej działaniu i wiele słyszałem sam. Człowiek nie chodzi po Ziemii tylko lata i przebiera w dobrych rzeczach. Warto zmówić w czyjejś intencji...

To co, czas start? ;) - Powiedzcie mi, a zaczniemy razem!! To tylko 54 dni ;) Mówię serio!

szczegóły modlitwy http://pompejanska.rosemaria.pl/jak-odmawiac-nowenne-pompejanska/



WEZUWIUSZ

Wezuwiusz, widok z Pompei
Ostatecznie nie byłem na tym unikatowym wulkanie. Złożyło się na to kilka czynników, które strasznie mieszały mi w głowie. Ostatecznie arguent Pani ze sklepiku przeważył moje wahania: "Co tam będziesz jechał jakąś dziurę zobaczyć." 

Tak na trochę poważnie to Pompeje zajęły tyle czasu, że na siłę nie chciałem już pchać się na wulkan, a następnego dnia czas był przeznaczony na Neapol (swoją drogą pogoda była bez sensu na inny plan). Drugim argumentem był dojazd na wulkan. Jedynym sposobem jest udac się taksówską (!?) lub busem (z Neapolu lub ze stacji "Ercolano Scavi" lub z Pompei) za 20E! Na górze wejście kosztuje 8E, czyli wycieczka wyniosłaby więcej niż cały wyjazd do Neapolu i Pompei. (Bus jedzie prawie na sam szczyt. Później trzeba iść 20 min.)

 Jeżeli mam tyle płacić i zobaczyć samemu i w pośpiechu to wolę przyjechać tu kiedyś na motorach z bratem i na spokojnie odkryć tego potwora! :D

P.S Na początku wysiadłem na "Ercolano Scavi" (stacja "najbliżej wulkanu) i nieświadomie chciałem dojść na pieszo. Całe szczęście pierwsza zapytana osoba wybiła mi to z główki :D noo chyba, że bym miał całyyy dzień na niezłą wędrówkę. 


Aktualności 

1) Jutro ostatni dzień praktyk. Kolejny etap będzie zakończony chociaż jest w pełni powiązany z pisaniem pracy licencjackiej. Wylot do Warszawy w piątek o 12:10! W międzyczasie planuję jeszcze odwiedzić jedno miasteczko niedaleko Rzymu ;)

2) Jeżeli ktoś chciałby zapoznać się z obecną sytuacją polityczną we Włoszech, jak podchodzą do spraw na Ukrainie, jak widzą Polskę - wszystko co podają aktualnie włoskie media, zapraszam do lektury specjalnie przygotowanego raporciku:

https://drive.google.com/file/d/0BxlqwMrCTzcAQTFaVG9GaEVaQVU/edit?usp=sharing

3) Dzisiaj był też mój ostatni Anioł Pański, ale nie ostatnie spotkanie z Franciszkiem... ;)

4) Będąc w Rzymie staram się korzystać z ofery kościołów. Dzisiaj na Mszy św. byłem w Panteonie! Oczywiście biskup się spóźnił i musiałem biec na Anioł Pański...jeszce jakbym miał adidasy.. chyba czas zaczać biegać.





-> na miejscu  zdziwił mnie trochę czlowiek na kopule.. Prostestował przeciwko aktualnej władzy i powierzał całą nadzieję w papieżu Franciszku... Nieźle zobaczyć coś takiego na własne oczy. Ciekawę jak skończyła się cała akcja.




Kącik czytelnika - Sekrety Watykanu


W dzisiejszym kąciku chciałby zająć się papieżem Janem XXIII, które 27 kwietnia wraz z naszym JPII będzie kanonizowany. 

Jan XXIII (1958-1963)

Grób w Bazylice św. Piotra


Nauka

Jan XXIII jako mały chłopiec Angelo Giuseppe Roncalli niezbyt lubił szkołęJego stopnie nie były zachwycające. Już jako papież nazywał łacinę swoim wrogiem numer jeden. 

Spanie

Jan XXIII zwykle kładł się spać o dziesiątej wieczorem i wstawał o pierwszej w nocy. Później zajmował się lekturą i pisaniem. Swoje najważniejsze encykliki napisał właśnie przed świtem. Około szóstej rano zasypiał jeszcze na pół godziny, a potem przystępował do codziennych obowiązków.

Prośba do robotników o zawieszenie strajku

Jan XXIII miał celebrować mszę w Bazylice św. Piotra, jednak potrzebował do tego energii elektrycznej. Włoscy pracownicy tego dnia strajkowali. Papież poprosił zatem swojego sekretarza, by wezwał przywódców strajku do Pałacu Watykańskiego. Na zaproszenie przybyło pięciu związkowców, których papież osobiście poprosił o zawieszenie strajku na czas trwania ceremonii. Związkowcy zgodzili się i plac Świętego Piotra był tej nocy zalany światłem, podczas gdy reszta Rzymu tonęła w ciemnościach. 

Inne 
-Jan XXIII jako pierwszy poznał trzecią tajemnicę fatimską. 
-Miał on kłopoty z ubraniem się, kiedy wybrano go papieżem. Mimo przygotowanych trzech białych sutann w różnych rozmiarach, nawet największa z nich była tak ciasna, że nie mógł podnieść ręki do tradycyjnego błogosławieństwa. 


Serdecznie pozdrawiam 


z rozgrzanych już Włoch ! 


p.s Pamietam o Was tam, gdzie trzeba. Damy radę ze wszystkim! / czekam na chętnych do Pompejańskiej ze mną!



22.03.14r. Pompeje



jacek.traveler 2014



3 komentarze:

  1. Pompeje - nieprawdopodobne miejsce. A wszelkie formy protestu we Włoszech to codzienność, można się przyzwyczaić:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wyobraza sobie Pan jak jestem Panu wdzieczny za ten artykul, przedewszystkim za wzmianke o sanktuarium sam jezdze tam dosc czesto. Od jakiegos czasu dostaje ròwniez gazete poczta elektroniczna i postanowilem i ja odmawiac ròzaniec. Wstydzilem sie, bo nie wiedzialem jak to robic,pomimo ze jestem w dosc zaawansowanym wieku, bylem czasami w towarzystwie Polakòw w Pompejach, ale nikt do bazyliki nie chcial wejsc.Stad moje watpliwosci co do autentycznej wiary katolickiej u Polakòw. Zaczalem szukac w sieci jak te nowenne odmawiac, ale dobrze nie zrozumialem, bo po odmòwieniu 10 razy wszystkich ziarenek plus modlitwy Ojca Kolbego i innych myslalem, ze to wszystko. Olsnil mnie Pan dziekuje teraz wiem, ze nowenna musi trwac dlugo. Panskie uwagi na temat naszego narodu nie sa mi mile. U nas brakuje funduszy na wszystko, w budynkach uzytecznosci publicznej brakuje pieniedzy na toner, na papier, nawet na swiatlo. Gdy pracowalem, nie wiedzialem juz jakie klamstwo wymyslic, by odpowiedziec uzytkownikom, dlaczego nie moga i to za oplata nic wydrukowac z internetu. Pc stare i ciagle sie psujace jak poròwnalem ich stan z polskimi widzianymi w Olsztynie w biblotece publicznejto to plakac mi sie chcialo. W Neapolu i okolicach 60% mlodziezy nie pracuje, sytuacja jest bardzo ciezka, a konserwacja zabytkòw jest niezwykle droga, pisal pan o koleji circumvesuviana wie Pan jak ma dziure w budzecie pazdziernik 2016 700 milionòw euro, dane oficjalne podane przez wloska telewizje. Do Pompejòw mozna ròwniez dojechac z Salerno, co jest obcja o wiele lepsze bowiem miasto jest mniejsze , czystsze i o niebo bezpieczniejsze a odleglosc ta sama. Od tego roku tj 2016 zniesiono juz bilety ulgowe dla senioròw powyzej 65 lat, a dziwnym trafem mlodziez spoza UE nie placi nic. Odleglosc od Salerno do Pompejòw i z Pompejòw do Neapolu jest taka sama, z Salerno nalezy wziac autobus 4 lub 50 z via Vicinanza bardzo blisko dworca kolejowego. Cena przewodnika to okolo 100 euro za godzine, nie wszyscy moga sobie na ten wydatek pozwolic, ale bez mapki i przewodnika mòwie teraz o ksiaze, ktòra kosztuje 20 euro mozna polegac tylko na wlasnej wyobrazni, a ta czesto nas zawodzi, jak Pan zapewnie wie domy w Pompejach nie mialy okien wychodzacych na ulice, z wyjatkiem ròznych kuchni publicznych czy jadalni, te zachowaly sie doskonale sa marmurowe wglebienia na przechowywanie naczyn, wie Pan czego usilowal mi dowiesc jeden polski turysta? Ze to sa slawojki.....taki luksus, gdyby wiedzial, ze miasto to mialo tylko czesciowa kanalizacje, a nieczystosci byly wylewane o zmroku z duzych nocnikòw na ulice nie gadalby takich glupstw.Te kamienie, ktòre Pan nazwal mostkiem sluzyly do przeskakiwania, do obrony przed plynaca tamtedy woda. Wpis pozyteczny, dziekuje w imieniu innych, bo sam stamtad pochodze nie mam wiec potrzeby o nic pytac, gdyby jednak ktos znalazl sie w potrzebie, czy ze wzgledu na oszczednosc, czy chec zobaczenia czegos wiecej chetnie podziele sie tym co wiem albertosponza@yahoo.it, pozdrawiam Alberto

    OdpowiedzUsuń
  3. #Alberto, bardzo dziękuję za Twój komentarz i podzielenie się swoją wiedzą :)

    OdpowiedzUsuń