"Przyszłość należy do Was, do młodych. Trzeba abyście wchodzili na wielkie drogi historii nie tylko tu w Europie, ale na wszystkich kontynentach i wszędzie ażebyście stawali się świadkami chrystusowych błogosławieństw."
JPII

UPORZĄDKOWANY BLOG NA MOJEJ NOWEJ STRONIE:
http://jacektraveler.wixsite.com/jacek-traveler

Wyświetlenia

poniedziałek, 6 lipca 2015

Cusco - stolica Inków


Cusco 


Dlaczego tak nisko lecimy? - pomyślałem, nie zdając sobie sprawy, że pode mną są pięciotysięczniki. Co tak dziwnie kołujemy? No tak! Miasto leży w dolinie.
Wysiadamy z samolotu. Pierwszy kontakt z tutejszym powietrzem. W głowie dalej kołowanie. Czyżby przeniosło się z samolotu? ah! Czyli jednak magiczna tabletka "soroche" (hiszp.: choroba wysokościowa), która dał nam ksiądz przed odlotem nie zadziałała?  Nie ma co się dziwić. W Limie wsiadaliśmy na wysokości 135 n.p.m., a po niecałych dwóch godzinach wysiadamy na 3400 m.n.p.m.

Na lotnisku mijamy stoisko z rozdawaną herbatą z liści koki. W lekkim oszołomieniu mijamy i szukamy naszych walizek. Jeszcze tylko zdjęcie z Peruwiańską mamą i Włoska koleżanką - zapoznanymi w samolocie i idziemy na umówione miejsce, aby po godzinie znaleźć się w naszej misyjnej wiosce Calce.




Cusco jest obecnie najczęściej odwiedzanym miejscem w Peru przez turystów. Leży u stóp Świętej Doliny Inków i oczywiście niedaleko Machu Picchu! Stąd odjeżdżają główne pociągi w tamte strony, operowane przez Peru Rail.
(więcej o wyprawie na Machu Picchu: http://jacek-traveler.blogspot.com/2014/09/machu-picchu.html)


Mapa regionu. Widoczne Cusco, Pisac (bazar dla turystów), Lamay (jedzenie świnek morskich), Calca (misyjne miasteczko), Ollantaytambo (ostatnia stacja odjeżdżających Peru Rail), Chinchero (kompleks do zwiedzania) 


Inkowie byli niesamowitymi architektami. Każdy plan miał ukryte znaczenie i symbol. Architekcji miast z okolicy świętej doliny wykazali się niezwykłą wyobraźnią i talentem. Machu Picchu przypomina z góry sylwetkę Kondora, inna wioska - Ollantaytambo leży na planie lamy, Pisac - przypoina kuropatwę andyjską, nastomiast omawiane Cusco leży na planie pumy.

ps. Pamiętacie jak wspominałem, że na planie pumy leży również Calca? Podobnie, jeżeli odwrócimy jezioro Titicaca znajdujące się w południowo-wschodnim Peru.

Widok na dolinę Cusco. Niegdyś domy wypełniały tylko płaski obszar doliny. Od kilku lat zabudowania pną się w górę i pojawiają się na zboczach. 


Cusco w castellano, Cuzco po hiszpańsku, Qosqo w keczua znaczy "pępek świata" dlaczego?

- Inkowie wierzyli, że ich miasto było źródłem życia. Według legendy jego założyciel Manco Inca wbił złotą laskę w świętą skałę pod miastem ogłaszając, iż miejsce to stanie się centrum andyjskiej ojczyzny Inków.







Imperium Inków zostało ukształtowane za panowania dziewiątego inki (władcy) - Pachacutec (w keczua oznacza tego, który zmienił świat). Rozpoczął on ekspansję ustanawiając keczua powszechnie obowiązującym językiem, podbił inne narody indiańskie i przekształcił Cusco w pokrytą złotem stolicę. W II połowie XV wieku miasto z trawy i gliny zamieniło się w metropolię z kamienia.

Dobrą passą cieszyli się przez kolejne 70 lat, dopóki Hiszpanie nie podbili miasta, wykradając złote i srebrne dzieła sztuki i w 1535 roku ustanawiając jako stolicę, bardziej przyjazną geograficznie - Limę.

Pomnik Pachacuteca w centrum miasta. 


Oczarowani miastem w XVI w. Hiszpanie nie zburzyli miasta, jak to mieli w zwyczaju. Dookoła Cusco jest wiele ważnych inkaskich stanowisk archeologicznych , które nie sposób wszystkie odwiedzić.


Najlepszym przykładem ukazującym bogactwo miasta Cusco jest Qorikancha - najbogatsze sanktuarium Inków  - świątynia Boga Słońca Inków. Od XIVw. koronowano i grzebano tam inkaskich władców, stało tam kilka najważniejszysh świątyń m.in boga Wirakoczy, Księżyca, Tęczy i Błyskawic. Nazwa znaczy "złoty dziedziniec" ze względu na ogród wypełniony rzeźbami roślin i zwierząt ze złota (ok. 1,6 tony), podobnie jak otaczający go mur pokryty 700 sztukami dwu kilogramowyi złotymi płytkami. W 1534 r. kompleks ogołocony przez Hiszpanów pod dowództwem Pizarra.






Plaza de Armas

Jak w pozostałych miastach Peru jest to nazwa głównego placu w mieście. Za czasów Inków był dwa razy większy i stanowił najważniejszą część miasta. To tutaj odbywały się ważne inkaskie ceremonie militarne i religijne.



Plaza de Armas z widoczną KATEDRĄ po lewej stronie.


W 1983r. miasto zostało wpisane na listę UNESCO.





Według pomiarów w 2006r. w Cusco jest największe na Ziemi promieniowanie ultrafioletowe.





Katedra

Wzniesiona w miejscu pałacu Inki Wirakoczy, z dwoma kaplicami po bokach. Ceny za wejście kosmiczne, chociaż może to wynagrodzić nietypowe wnętrze dekorowane złotem, srebrem i 400 obrazami ze szkoły Cuzco.





W środku katedry najbardziej znanym jest obraz Ostatnia wieczerza (Marcos Zapata) ze świnką morską na talerzu, andyjskim serem i ostrą papryką...


Christo Blanco - Biały Chrystus. Wzgórze nad Cusco.

Obecnie mieszkańcy chcąc zachować tradycję przywrócili nazwy ulic w ich oryginalnym brzmieniu, czyli w języku keczua. 

Co rusz odkrywane są pod ziemią nowe zabytki. Trwa wieczna modernizacja. 

Niestety modernizacja i turyści wymusili wybudowanie  wielkiego centra handlowego... Ułatwia poruszanie się w historii. Wchodzisz do XXI wieku, a wychodzisz w XV... jednak, czy na pewno o to w tym wszystkim chodzi?








Kto się nadaje na rosół łapka do góry!


Łazienka. Dostaje się dwa kawałki papieru, więc trzeba używać z głową! ;P


Świeże i tanie soki z wielu owoców. 

Odmiany ziemniaków oraz czarna kukurydza (główny składnik chichy)




Jeden z dworców autobusowych. Trasa do Calci wynosi około 2,5 sola. 



Do porównania cen.

ULICZKA LORETO

Ciekawa uliczka w centrum miasta. Wygląda jakby woda miała płynąć, kamienie idealnie dopasowane, jak puzzle. Za nią znajdują się klepy z rękodziełami :)



Wyroby peruwiańskie.



Jak dla mnie najlepszym miejscem do robienia zakupów jest placyk za uliczką Loreto. Trzeba się zaprzyjaźnić ze sprzedawcą, porozmawiać, poopowiadać o sobie i zamierzać kupić hurtowo! nie ważne, że na koniec kupimy jedną rzecz po cenie hurtowej :)




Święto św. Jana Bosko!












jacek-traveler



1 komentarz:

  1. Dzięki za podzielenie się wrażeniami z miejsc o
    bardzo ciekawej kulturze.. Wanda.

    OdpowiedzUsuń