Cusco
Dlaczego tak nisko lecimy? - pomyślałem, nie zdając sobie sprawy, że pode mną są pięciotysięczniki. Co tak dziwnie kołujemy? No tak! Miasto leży w dolinie.
Wysiadamy z samolotu. Pierwszy kontakt z tutejszym powietrzem. W głowie dalej kołowanie. Czyżby przeniosło się z samolotu? ah! Czyli jednak magiczna tabletka "soroche" (hiszp.: choroba wysokościowa), która dał nam ksiądz przed odlotem nie zadziałała? Nie ma co się dziwić. W Limie wsiadaliśmy na wysokości 135 n.p.m., a po niecałych dwóch godzinach wysiadamy na 3400 m.n.p.m.
Na lotnisku mijamy stoisko z rozdawaną herbatą z liści koki. W lekkim oszołomieniu mijamy i szukamy naszych walizek. Jeszcze tylko zdjęcie z Peruwiańską mamą i Włoska koleżanką - zapoznanymi w samolocie i idziemy na umówione miejsce, aby po godzinie znaleźć się w naszej misyjnej wiosce Calce.
Cusco jest obecnie najczęściej odwiedzanym miejscem w Peru przez turystów. Leży u stóp Świętej Doliny Inków i oczywiście niedaleko Machu Picchu! Stąd odjeżdżają główne pociągi w tamte strony, operowane przez Peru Rail.
(więcej o wyprawie na Machu Picchu: http://jacek-traveler.blogspot.com/2014/09/machu-picchu.html)
Inkowie byli niesamowitymi architektami. Każdy plan miał ukryte znaczenie i symbol. Architekcji miast z okolicy świętej doliny wykazali się niezwykłą wyobraźnią i talentem. Machu Picchu przypomina z góry sylwetkę Kondora, inna wioska - Ollantaytambo leży na planie lamy, Pisac - przypoina kuropatwę andyjską, nastomiast omawiane Cusco leży na planie pumy.
ps. Pamiętacie jak wspominałem, że na planie pumy leży również Calca? Podobnie, jeżeli odwrócimy jezioro Titicaca znajdujące się w południowo-wschodnim Peru.
Widok na dolinę Cusco. Niegdyś domy wypełniały tylko płaski obszar doliny. Od kilku lat zabudowania pną się w górę i pojawiają się na zboczach. |
Cusco w castellano, Cuzco po hiszpańsku, Qosqo w keczua znaczy "pępek świata" dlaczego?
- Inkowie wierzyli, że ich miasto było źródłem życia. Według legendy jego założyciel Manco Inca wbił złotą laskę w świętą skałę pod miastem ogłaszając, iż miejsce to stanie się centrum andyjskiej ojczyzny Inków.
Imperium Inków zostało ukształtowane za panowania dziewiątego inki (władcy) - Pachacutec (w keczua oznacza tego, który zmienił świat). Rozpoczął on ekspansję ustanawiając keczua powszechnie obowiązującym językiem, podbił inne narody indiańskie i przekształcił Cusco w pokrytą złotem stolicę. W II połowie XV wieku miasto z trawy i gliny zamieniło się w metropolię z kamienia.
Dobrą passą cieszyli się przez kolejne 70 lat, dopóki Hiszpanie nie podbili miasta, wykradając złote i srebrne dzieła sztuki i w 1535 roku ustanawiając jako stolicę, bardziej przyjazną geograficznie - Limę.
Pomnik Pachacuteca w centrum miasta. |
Oczarowani miastem w XVI w. Hiszpanie nie zburzyli miasta, jak to mieli w zwyczaju. Dookoła Cusco jest wiele ważnych inkaskich stanowisk archeologicznych , które nie sposób wszystkie odwiedzić.
Najlepszym przykładem ukazującym bogactwo miasta Cusco jest Qorikancha - najbogatsze sanktuarium Inków - świątynia Boga Słońca Inków. Od XIVw. koronowano i grzebano tam inkaskich władców, stało tam kilka najważniejszysh świątyń m.in boga Wirakoczy, Księżyca, Tęczy i Błyskawic. Nazwa znaczy "złoty dziedziniec" ze względu na ogród wypełniony rzeźbami roślin i zwierząt ze złota (ok. 1,6 tony), podobnie jak otaczający go mur pokryty 700 sztukami dwu kilogramowyi złotymi płytkami. W 1534 r. kompleks ogołocony przez Hiszpanów pod dowództwem Pizarra.
Plaza de Armas
Jak w pozostałych miastach Peru jest to nazwa głównego placu w mieście. Za czasów Inków był dwa razy większy i stanowił najważniejszą część miasta. To tutaj odbywały się ważne inkaskie ceremonie militarne i religijne.
Plaza de Armas z widoczną KATEDRĄ po lewej stronie. |
W 1983r. miasto zostało wpisane na listę UNESCO.
Według pomiarów w 2006r. w Cusco jest największe na Ziemi promieniowanie ultrafioletowe.
Katedra
Wzniesiona w miejscu pałacu Inki Wirakoczy, z dwoma kaplicami po bokach. Ceny za wejście kosmiczne, chociaż może to wynagrodzić nietypowe wnętrze dekorowane złotem, srebrem i 400 obrazami ze szkoły Cuzco.
W środku katedry najbardziej znanym jest obraz Ostatnia wieczerza (Marcos Zapata) ze świnką morską na talerzu, andyjskim serem i ostrą papryką...
Christo Blanco - Biały Chrystus. Wzgórze nad Cusco. |
Obecnie mieszkańcy chcąc zachować tradycję przywrócili nazwy ulic w ich oryginalnym brzmieniu, czyli w języku keczua.
Co rusz odkrywane są pod ziemią nowe zabytki. Trwa wieczna modernizacja. |
Niestety modernizacja i turyści wymusili wybudowanie wielkiego centra handlowego... Ułatwia poruszanie się w historii. Wchodzisz do XXI wieku, a wychodzisz w XV... jednak, czy na pewno o to w tym wszystkim chodzi?
Kto się nadaje na rosół łapka do góry! |
Łazienka. Dostaje się dwa kawałki papieru, więc trzeba używać z głową! ;P |
Świeże i tanie soki z wielu owoców. |
Odmiany ziemniaków oraz czarna kukurydza (główny składnik chichy) |
Jeden z dworców autobusowych. Trasa do Calci wynosi około 2,5 sola. |
Do porównania cen. |
ULICZKA LORETO
Ciekawa uliczka w centrum miasta. Wygląda jakby woda miała płynąć, kamienie idealnie dopasowane, jak puzzle. Za nią znajdują się klepy z rękodziełami :)
Wyroby peruwiańskie.
Jak dla mnie najlepszym miejscem do robienia zakupów jest placyk za uliczką Loreto. Trzeba się zaprzyjaźnić ze sprzedawcą, porozmawiać, poopowiadać o sobie i zamierzać kupić hurtowo! nie ważne, że na koniec kupimy jedną rzecz po cenie hurtowej :)
Święto św. Jana Bosko! |
jacek-traveler
Dzięki za podzielenie się wrażeniami z miejsc o
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawej kulturze.. Wanda.