"Przyszłość należy do Was, do młodych. Trzeba abyście wchodzili na wielkie drogi historii nie tylko tu w Europie, ale na wszystkich kontynentach i wszędzie ażebyście stawali się świadkami chrystusowych błogosławieństw."
JPII

UPORZĄDKOWANY BLOG NA MOJEJ NOWEJ STRONIE:
http://jacektraveler.wixsite.com/jacek-traveler

Wyświetlenia

niedziela, 6 listopada 2016

Wyprawa życia - wschodnia część USA (3/4)


Zapraszam do dalszego etapu naszej podróży w dół wschodniego wybrzeża USA. Naszym celem jest Key West. Jeszcze trochę zostało. Tym razem po drodze zajedziemy do pewnej wioski, do centrum kosmicznego na Przylądku Canaveral i do Miami! Do naszego licznika dodamy 500 kilometrów, a do kalendarza kolejne 4 dni. 


Kolejny etap trasy. Wyruszamy z centrum Florydy - Orlando. /J-T przy użyciu Google maps. 



13. Święta - Christmas (s: Floryda)

Niektórzy śpiewają, że "święta będą u nas cały rok" - jak widać nie tylko "u nas" ale i nie tylko tak "śpiewają". Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie święta rzeczywiście są przez cały rok!

Odliczamy dni do świąt!/ Słynna poczta. / Foto: J-T.

Jadąc z Orlando w kierunku Przylądka Canaveral mijamy klimatyczną wioskę - Świąt Bożego Narodzenia! Tutaj święta trwają cały rok, podobnie jak sklep z ozdobami, przydrożne figurki i oddział poczty w którym możemy wysłać pocztówki ze specjalnymi znaczkami ;) 


F: J-T.

14. Cape Canaveral (s: Floryda)


Przed wyruszeniem do Stanów studiowałem mapę tego kraju. O Cape Canaveral, NASA, kosmosie słyszało się wiele razy. Ba! Nawet obiło się o uszy, że to jest na Florydzie. A skoro jest na Florydzie...to trzeba dobrać tak trasę, aby było po drodze! Drugi raz na pewno ciężko będzie tu przyjechać, chyba że w celu polecenia w kosmos. 

Cape Canaveral, źródło podróży kosmicznych i tworzenia się technologii XXI wieku, to jest coś. Nigdy nie myślałem, że jeszcze w tym dziesięcioleciu będę miał możliwość zobaczenia wszystkiego i to na własne oczy! To jest jedno z tych miejsc o których mówiąc wprost marzyłem i bardzo chciałem zobaczyć. Kosmos i astronomia przewijały się gdzieś obok w życiu jako ciekawostka i luźne hobby, teraz zamieniło się w większą pasję i chęć wspólnego odkrywania - wiedząc jak to działa od podszewki. 


W końcu Cię mam NASA! / J-T.

Wiedziałem, że może być bardzo ciekawie. Było jeszcze lepiej! Jedne z najlepszych wspomnień całego wyjazdu.

Na początku pozbawmy się wątpliwości o co tak właściwie chodzi. Z biegiem czasu i przygotowań ciekawość rosła a pytania się mnożyły, poczynając od tych podstawowych. 


Gdzie dokładnie leży Półwysep Canaveral?



Miejsce Przylądka Canaveral. /J-T.


Dlaczego tutaj? 



Przede wszystkim miejsce atrakcyjne geograficznie do takich celów. Blisko wody, z dala od "cywilizacji", a jednocześnie łatwo dostępne. Od 1949 r. obecny kosmodrom służył do testowania pocisków, a od 1958 tereny te przejęło NASA, jako miejsce startów załogowych statków kosmicznych USA. 



Dlaczego utworzono NASA? 


National Aeronautics and Space Administration (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej). Jest to agencja rządu USA, nienależąca do żadnego ministerstwa, a podległa tylko prezydentowi USA. Została utworzona w 1958 roku przez ówczesnego prezydenta Dwighta D. Eisenhowera, jako odpowiedź Rosjanom na rozpoczęty "wyścig kosmiczny". Rosjanie już na trzy miesiące przed  utworzeniem NASA wystrzelili z sukcesem pierwszy w historii sztuczny satelita Sputnik 1 zyskując przewagę na skalę światową. 

Obecnie NASA w swojej pracy skupia się już nie na lotach załogowych w kosmos ale na badaniach przestrzeni kosmicznej, aby dokonać nowych odkryć naukowych i przeprowadzać różne badania z dziedziny aeronautyki. 


Logo NASA. /J-T.


Dlaczego nazwisko Kennedy jest wszechobecne wokół NASA?


Prezydent John Fitzgerald Kennedy jest powszechnie szanowany i uznawany jako bohater USA. Do historii kosmosu wpisał się poprzez wyznaczenie nowej ery podbijania przestrzeni kosmicznej. W swoim słynnym przemówieniu 12.09.1962r. "We choose to go to the Moon"  - "Wybraliśmy Księżyc"



Zapowiedział wyzwanie dla USA, że w ciągu dekady amerykańscy astronauci wylądują na księżycu. 

W ten sposób przeobraził istniejącą misję Apollo w program lotów i lądowań na Księżyc. Mimo początkowej porażki i stracie astronautów z misji Apollo 1, cel udało się osiągnąć przed rokiem 1970. Misja Apollo 11 stanęła jako pierwsza na księżycu 16 lipca 1969, znacznie wyprzedzając  Rosjan w wyścigu kosmicznym. 

Skąd startują rakiety? 



Mapka kosmicznego przylądka Canaveral. Zaznaczone obiekt do zwiedzania Kennedy Space Center, drugi budynek do zwiedzania Apollo/Saturn C center oraz po prawej wyrzutnie rakiet. /J-T.

Co my - turyści - możemy tu robić? 


Przylądek słynie z Kennedy Space Center (www.kennedyspacecenter.com). Kompleks czynny od 9:00 do 17:00, minimum jeden dzień zwiedzania. Nie ma takiego drugiego, ani lepszego miejsca dla miłośników najnowszej technologii, nietypowych rozwiązań i przede wszystkim kosmosu.

Cena podstawowego biletu na jeden dzień dla dorosłego: 50$ + tax (zazwyczaj około 8%). Uwaga: PARKING dodatkowe 10$...Nie ma miejsca, żeby na dziko zostawić auta. Można próbować łapać stopa, aby dojechać tam jedyną drogą ;)


Wjazd do Kennedy Space Center./J-T
Dlaczego Atlantis? - jedną z głównych atrakcji jest wystawa wahadłowca Atlantis.


W środku Kennedy Space Center./J-T.


Co możemy zobaczyć w Kennedy Space Center?


Podstawowy bilet upoważnia do skorzystania z większości bo aż 11 atrakcji (wszystkie opisane poniżej). Zwiedzanie zależy od tego jak ułożymy sobie plan i co najbardziej będziemy chcieli zobaczyć, bo niektóre z nich są zaplanowane na konkretną godzinę. Ciężko, ale jest możliwe skorzystanie ze wszystkich atrakcji w ciągu jednego dnia (9:00-17:00). Nam się udało ;)


J-T. 

Każdego dnia plan może być nieco inny. Poniżej plan rozdawany na miejscu na bieżący dzień: 

Plan atrakcji w Kennedy Space Center. Ulotka otrzymywana na wejściu. /J-T.


  • Space Shuttle Atlantis - oddzielny budynek w którym zobaczymy wahadłowiec (rakietę) Atlantis, który w kosmosie był aż 33 razy, pokonując 126 miliony mil. Dodatkowo jest ponad 60 wystaw, które przybliżają nam budowę wahadłowca, stroje astronautów, specjalistyczne przyrządy używane w międzynarodowej stacji kosmicznej.
Wejście do Space Shuttle Atlantis./ J-T.


Wahadłowiec Atlantis./J-T.

Atlantis służył od 1985 r. do 2011 r. Jest on czwartym, przedostatnim zbudowanym przez NASA promem kosmicznym wielorazowego użytku, gotowym do bezpiecznego transportu ludzi i sprzętu. Łącznie prom spędził 306 dni w kosmosie goszcząc w sumie 191 astronautów. 


Wnętrze Atlantisa, wcześniej wypełnione specjalistycznym sprzętem m.in. teleskopami. /J-T

Powierzchnia skrzydeł promu jest żółta poprzez spaliny silników rakietowych, które są silnie kwasowe.  Główne i największe silniki promu są używane tylko przez 8,5 minuty, do czasu aż wahadłowiec zostanie wyniesiony na orbitę. 

Każdy spacer w kosmosie jest dokładnie wcześnie zaplanowany. Najdłuższy z nich trwał prawie 9 godzin. Do tej pory było około 170 wyjść astronautów w przestrzeń, z tym że w jednym czasie było ich najwięcej trzech. 

Strój i pozycja kosmonauty podczas startu oraz podczas lotu swobodnego w przestrzeni./J-T

Dlaczego skafandry kosmiczne (kombinezony) są białe? Bo odbijają ciepło słoneczne i są oni wyraźni na tle czerni kosmicznej. 

Ile warstw mają kombinezony? Dla lepszej ochrony są one złożone z 14-warstw specjalistycznych materiałów. 

Ile waży kombinezon na Ziemi? Waży on 136 kg, jednak w kosmosie jest jak piórko.

Czy wszystkie kombinezony są takie same? Jeżeli chodzi o elektrykę, funkcjonalność i aparaturę to tak. Różnią się kolorystyką. Nie wszystkie mają czerwone paski, aby móc rozróżnić astronautów podczas spacerów kosmicznych. 

O jakiej aparaturze mowa? Kombinezon ma komputerek, który pozwala astronaucie mierzyć temperaturę, ciśnienie i komunikować się. Tekst wyświetla się od tyłu, gdyż aby przeczytać używają oni lusterka doczepionego do nadgarstka.  

Szyba kasku pokryta jest złotem, dzięki czemu astronauta może regulować ile światła dopuścić do środka. 

  • Shuttle Launch Experience - doświadczenie startu rakietą! Zostawiamy wszystkie rzeczy osobiste w darmowych szafeczkach na klucz i idziemy poczuć się jak astronauci w symulatorze. Znajduje się w budynku gdzie Atlantis, wejście na dole koło sklepiku. Na zwiedzanie warto przeznaczyć około 2 godziny. Naprawdę warto! ;) 

Jedyne czego nie czuć podczas symulacji to prędkość 28,163 km/h którą w rzeczywistości osiąga prom, aby pokonać ziemską grawitację. Z tą prędkością wahadłowiec mógłby okrążyć glob w zaledwie 90 min!



  • The Hubble Space Telescope - pokaz zdjęć z kosmosu przy użyciu teleskopu Hubbla. Teleskop ten porusza się po orbicie okołoziemskiej. Zdjęcia znajdują się w budynku gdzie Atlantis.
Emisyjna Mgławica Orzeł - najsłynniejsze zdjęcie z teleskopu Hubble'a. /źródło: http://astrofun.url.ph

  • Rocket Garden - ogród pełen rakiet, replik i oryginałów, które leciały w kosmos. W ciągu dnia jest również organizowana wycieczka z przewodnikiem, który przez około 20 min opowiada o rakietach. Oczywiście za darmo. 

Park rakiet. Najbardziej widoczny tuż po wejściu na ośrodek NASA. /J-T


  • Kennedy Space Center Bus Tour - wycieczka autobusem po innych obiektach NASA. Tam gdzie nie można dojść zabierze nas darmowy autobus pokazując główny gmach NASA gdzie są montowane rakiety, budynek zarządzania startami oraz miejsca wyrzutni rakiet. Autobus z przewodnikiem-kierowcą, który dowiezie nas do kolejnego gmachu "Apollo/Saturn V Center". 
Rozkład jazdy autobusów jeżdżących po terenie NASA. Jeżdżą na okrągło przez cały dzień. /J-T.


Bus Tour w praktyce. /J-T.

Poniżej Vehicle Assembly Building, czyli Budynek Montownia Pojazdów. Serce Centrum Kosmicznego w którym łączy się wszystkie elementy wahadłowca składają w całość. O gigantycznej wielkości tego budynku świadczą chociażby namalowane flagi. Każda z gwiazdek na amerykańskiej fladze ma 1,8 metra, natomiast niebieskie pole na którym się znajdują ma powierzchnię boiska do koszykówki. 

VAB - montownia promów kosmicznych, wysokość 160m, długi na 218m i szeroki 158. Jeden z największych budynków na świecie. /J-T.
Gmach jest tak wielki, że panuje tam isnty mikroklimat. Są tworzone specjalne wentylatory, które zapobiegają tworzenia się chmur, a nawet deszczu w niektórych częściach hali! Główną rolę w tym odrywają klimatyzacje ważące łącznie 10 tysięcy ton.

Zajrzyjmy do środka budynku. 

Plansza przekroju VAB (Vehicle Assembly Building) w Apollo/Saturn V Center. /J-T

Po zakończeniu montowania wahadłowców oraz zespolonych zbiorników z paliwem całość wyjeżdża na transporterze gąsienicowym przez drzwi o wysokości 139 metrów.

Widoczna "dobudówka" to tak zwana hala niska, w której remontuje się silniki użyte podczas ostatnich misji lub inne części wyłowione z Atlantyku.

Transporter gąsienicowy odpowiedzialny za przewożenie gotowego wahadłowca na miejsce startu./J-T.

Transporter przewodzi cały system promu na wyrzutnie numer 39 prowadząc wzdłuż specjalnej żwirowej drogi.

Ostatnia prosta do launch pada rakiety./J-T.

Miejsce wyrzutni rakietowej komercyjnej firmy SpaceX (www.spacex.com). Firma zajmuje się budową silników rakietowych, rakiet nośnych i statków kosmicznych. Ich celem jest zmniejszenie kosztów wynoszenia ładunku na orbitę. Znani głównie z rakiet Falcon i statków Dragon.

Firma powstała z inicjatywy Elona Muska - współtwórcę firm Paypal i Zip2. 

Wyrzutnia rakietowa firmy SpaceX na Przylądku Canaveral. /J-T.

  • Apollo/Saturn V Center - Centrum rakiety Saturn V i misji Apollo. Dostaniemy się tu tylko NASowskim autobusem. W środku będzie na nas czekała projekcja filmowo-teatralna lądowania na księżycu, fragmenty księżyca, wielka rakieta Saturn V oraz historia misji Apollo - od pomysłu prezydenta Kennedyego po jej wykonanie - lądowanie na księżycu. 

Człony rakiety Saturn V. /J-T.


Saturn V to wielostopniowa rakieta kosmiczna jednokrotnego użytku. Napędzana paliwem ciekłym. Była wykorzystywana przez NASA w programach załogowych misji Apollo i Skylab w latach 1967-1973.  

Rakieta składa się z trzech stopni, każdy z nich napędzany osobnym paliwem. Człony były separowane po wykonaniu swojego zadania, czyli wyniesieniu rakiety na określoną wysokość. Separację członów wspomagały nieduże ładunki separujące. 

Połączenie członu I z II Saturn V. /J-T.

Saturn V to największa stworzona rakieta rodziny Saturn. Została stworzona przy współpracy wielu firm jak Boeing i IBM. Rakiety charakteryzowały się wysoką bezawaryjnością. 

Jest ona wysoka na 110 metrów, 10 metrów średnicy. Saturn V mógł wynieść na orbitę 118 ton ładunku.

Porównanie wielkości wahadłowców, Saturn V i statuy wolności. /J-T.

Pięć gigantycznych silników wykorzystywanych podczas początkowej fazy lotu było słychać w promieniu 80 km od miejsca startu. Znajdują się w pierwszym członie liczącym 42 metry. Były one wykorzystywane podczas pierwszych 67 kilometrów wznoszenia. 

97% drugiego członu rakiety stanowiło paliwo. Trzeci, ostatni człon nadawał pojazdowi kosmicznemu drugą prędkość kosmiczną, która pozwalała na wyjście z orbity okołoziemskiej i kurs w kierunku Księżyca. 

Silniki odrzutowe członu I rakiety Saturn V./J-T.

Jedną z atrakcji jest również obejrzenie symulacji startu rakiety zza stanowisk dowodzenia wykonanych 1:1. Prezentacja trwa około 5 min. 

Centrum dowodzenia misji Apollo. /J-T.


Księżyc:

Średnica: 3500 km
Powierzchnia: 1/4 Ziemi
Odległość od Ziemi: 384 403 km
Grawitacja: 1/6 tej na Ziemi
Księżycowy dzień/noc: 14 dni ziemskich
Temperatura na powierzchni: maksymalna: 122,8 stopni Celsjusza / min.: -232,8 stopni Celsjusza



Lądowania na Księżycu misji Apollo./J-T.
Kiedy program Apollo dobiegł końca na księżycu stanęło 12 astronautów, którzy spędzili 160 godzin i pokonali 100 km na jego powierzchni. 

Astronauci przywieźli ponad 380 kg próbek Księżyca. Najstarsza próbka liczy 4,6 miliarda lat, zaś najmłodszy kamień jest tak stary jak Ziemia. Badania dowiodły, że nie ma żadnych śladów życia. Skład chemiczny Księżyca jest bardzo podobny do Ziemi, jednak nie ma tam najważniejszych pierwiastków: wodoru, węgla i azotu. 

Fragment Księżyca. /J-T.

Księżyc jest delikatnie asymetryczny. Na swojej powierzchni ma liczne wgłębienia, wywołane dużą ilością zderzeń z innymi ciałami około 4 miliardy lat temu. 


Kto mógł aplikować na astronautę w programie Apollo? 

Były jasne wymagania:

- 35 lat lub mniej 
- wzrost poniżej 6 stóp (183 cm) 
- waga poniżej 86 kg
- amerykańskie obywatelstwo 
- wyższy stopień nauk ścisłych/ inżynier
- doskonałe fizyczne i psychiczne warunki

lub: 

- piloci z wylatanymi min. 1500 godzin w odrzutowcach 

  • Astronaut Encounter - półgodzinne spotkanie z Astronautą, który opowiada o swoich przygodach w kosmosie. Jest czas na pytania i wspólne zdjęcia. 

Mieliśmy przyjemność spotkać się z profesorem Sam Durrancem, który poleciał w kosmos dwukrotnie. NASA wraz z rozwojem techniki zaczęła dołączać do swoich misji naukowców, którzy dbali o specjalistyczny sprzęt z ich dziedziny oraz prowadzili badania. Prof. Durrance był odpowiedzialny za ultrafioletowy teleskop zamontowany w promie kosmicznym. Jest on jednym z pionierów nowej dziedziny nauki kosmosu astrobiologii. 

Spotkanie z astronautą, NASA. /J-T.


Takie śmieszki w kosmosie: (5s.) 




  • Mission Status Briefing - 20-minutowa relacja pracownika NASA na temat bieżących działań. To tutaj dowiedzieliśmy się, że tej nocy będzie wystrzelona komercyjna rakieta i to z Przylądka Canaveral z wyrzutni numer 40 - czyli naprzeciwko naszego campingu! 




Tej nocy o 1:26 wyleciała w kosmos rakieta komercyjnej firmy SpaceX. Wyniosła ona w przestrzeń komercyjną satelitę komunikacyjną dla japońskiej firmy. 

Na pomoście na campingu przyszło sporo ludzi. Większość miała odpalone komórki z transmisją live. Rakieta została wystrzelona, pojawiło się duże światło, a po kilkunastu sekundach dotarł potężny głos silników. Całość można było obserwować gołym okiem około 5 minut. 


Start rakiety Falcon 9./J-T
  • Eyes on the Universe - oczy na wszechświat - oglądanie na żywo kosmosu w teatrze ze zdjęć 3D  wykonanych z teleskopu Hubbla. Czas trwania 30 min. 

  • Journeys to Mars - oddzielny budynek w którym możemy poznać początki zdobywania Marsa. Są tam pokazy na żywo oraz interaktywne symulatory. 

No to do dzieła ;)/ J-T.


Pozdrowienia! /J-T.


  • IMAX Theaters - nowoczesne kino, które oferuje nam kilka filmów w 3D w tematyce kosmicznej, jak: "Piękna Planeta", czy "Podróż w przestrzeń kosmiczną".  Jak do pozostałych obiektów wejście pokryte jest głównym biletem. 


Dodatkowo płatne atrakcje: 
  • Lunch with an astronaut - jedzenie obiadu z astronautą w wąskim gronie. Możliwość swobodnej rozmowy itd. 
  • 3 Kennedy Space Center Up-close bus tours
  1. Explore Tour: 2,5 godzinna podróż po niedostępnych obiektach NASA dla turystów z podstawowym biletem. ($25 Adult | Child $19 plus admission)
  2. Launch controler center tour: 3 godzinna podróż głównie po obiektach skąd inżynierowie dowodzą misją kosmiczną. ($25 Adult | Child $19 plus admission)
  3. Cape Canaveral Then&Now Tour: 3,5 godzinna podróż podczas której poznaje się ważne miejsca podboju kosmosu z przeszłości i jak to wygląda w obecnych czasach. ($29.99 Adult | Child $15.99 plus admission)

Kilka razy w ciągu dnia wychodzą w przebraniu, aby zrobić sobie zdjęcie ;) /J-T.



Czy opłaca się iść do Kennedy Space Center? 


Po tym kawałku co zobaczyliście, chyba nie może być innej odpowiedzi ;) - KOSMOS!



NOCLEG: 

Dojechaliśmy około południa, będziemy nocować na wcześniej wyszukanym campingu. Są jeszcze jakieś inne dwa na samym przylądku ale jak się okazuje będzie dalej do zwiedzania NASA. Zatrzymaliśmy się na Manatee Hammock Campground  - w pełni wyposażony camping, basen, pralnie, łazienki - godny polecania. Polecali go też tamtejsi wczasowicze z którymi zaprzyjaźniliśmy się podczas "łowienia ryb" i oglądania startu rakiety.

Dane campingu Manatee Hammock Campground:

Adres: 7275 US-1, Titusville, FL 32780, Stany Zjednoczone
Strona camp.: http://www.brevardcounty.us/ParksRecreation/North/ManateeHammock/Home
Cena: nie wyszło dużo. Za nasz zestaw około 35$ za noc.
Rzeczy niezbędne: coś na komary!!!



Odległość campingu od Kennedy Space Center./Opr.:J-T.


Na większości campingach jest wymagana wcześniejsza rezerwacja. Rzeczywiście, ale zazwyczaj jak planujemy dłuższy pobyt (ponad 3 doby), jesteśmy w trakcie sezonu (a nie tak jak my poza) i jeżeli camping jest oblegany (a ten akurat jest). Chcąc się przespać jedną/ dwie noce wątpię żeby był jakikolwiek problem. My nie mieliśmy, a w razie czego byliśmy w stanie zmienić miejsce rozłożonego namiotu. 

SEZON: Nasze europejskie wakacje nie pokrywają się z wakacjami na Florydzie. Dlaczego? Otóż klimat w tym czasie sprzyja wysokim temperaturom i huraganom. Tak się stało i tym razem, lecz całe szczęści później. Po przejściu październikowego Huragany Matthew camping jest zamknięty:

"Manatee Hammock Campground will be closed until further notice for damage assessment and clean up due to Hurricane Matthew."


Po obejrzeniu lotu rakiety Falcon 9 udaliśmy się na południe do kolejnego miejsca na naszej mapie...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

15. Miami (s: Floryda )


Zmieniamy temat i schodzimy na Ziemię - ale jaką ziemię!

Jeżeli ktoś z Was grał kiedyś w grę GTA Vice City to widoki i układ miasta będziecie dobrze kojarzyli ;) 

Co prawda nie czułem po wyjściu z samochodu - jak to podawał przewodnik - zapachu cytrusów, olejku do opalania i tajemniczych latynoskich przypraw ale Miami pobudzające wyobraźnię i marzenia  rzeczywiście spełnia oczekiwania.

Zacznijmy nietypowo, jak Miami jest położone i co jest warte zobaczenia. 

Mapa MIAMI. /J-T.
Zrobiłem zdjęcie mapy zaznaczając 5 głównych miejsc orientacyjnych, których raczej będąc na miejscu nie wypada przegapić. Zapewne każdy znajdzie swoje ulubione miejsca ale podstawę trzeba zaliczyć: 

1 - Miami Seaquarium (oceanarium)
2 - Little Havana USA(dzielnica kubańska - Mała Hawana)
3 - Centrum Miami (m.in Park Biscayne). 
4 - Ocean Drive (główna ulica Miami Beach)
5 - Miami Beach (główna plaża) 

Wszystkie te miejsca przedstawię poniżej. 


Wjeżdżamy do Miami po 4 pasmowej drodze/J-T


Miami city nocą. /J-T.


Wjazd do centrum biznesowego Miami. /J-T.

Po centrum Miami krąży kilkanaście metrów nad ziemią zautomatyzowana kolej magnetyczna - Miami Metromover. Robi pętlę, więc jeżeli ktoś ma czas to daje możliwość zwiedzenia miasta z nieco innej perspektywy ;)  


Nie ważne jakie miasto wszędzie jest to samo - korki. /J-T.

Miami to miasto portowe. Nie brak tu luksusowych willi na prywatnych, zamkniętych wyspach oraz chcących cumować tu swój sprzęt.

Aqua parking. /J-T.



OCEAN DRIVE główna ulica przy plaży. Serce świata rozrywki i nocnego życia. Niezliczona liczba najdroższych samochodów, kafejek, barów, klubów i restauracji serwujących wielkie Mohito.


Ostatnia prosta przed wjazdem na Ocean Drive. /J-T.


Mustang 2dr fastback - czym niżej na południe tym więcej tych aut. / J-T.


Dzielnica Art Deco - przykład architektury lat 20. i 30. Kompleks budynków zachowany w oryginalnym stylu.


J-T. 

Nie tylko architektura przyciąga uwagę.

J-T.

Po zmroku rozkwita życie nocne. Pojawiają się eleganckie samochody i wystrojeni ludzi czas zacząc zabawę! Najlepiej przyjechać taksówką lub zostawić samochód pod domem - parking płatny do 3 na ranem.


Ocean Drive nocą./J-T.



MIAMI BEACH 


Miami Beach - 56 km plaż. 200 km tras rowerowych. To tu każdy biegnie myślami i czeka aż wskoczy do wody. Wskoczy i się chociażby zachłyśnie, żeby zostać uratowanym przez ratowników Słonecznego Patrolu ;)


Miami Beach! /J-T.
Zostawmy prestiż, popularność, bogatą i imprezową okolicę na boku. Z co można pokochać plażę w Miami Beach? Z pewnością za jej szerokość, miękki piasek, błękitną wodę, zapewnioną bardzo dobrą pogodę, idealną temperaturę wody, stopniową głębokość, miękki piasek pod wodą i widoki!


t.
Deptak pomiędzy plażą i Ocean Drive. /J-T.

J-T. 



LITTLE HAVANA  - dzielnica Małej kubańskiej Hawany w Miami.

Miami nazywane jest często "stolicą ameryki łacińskiej" ze względu na dużą populację emigrantów z Kuby, Argentyny, Brazylii i Meksyku. Wiele reklam i audycji radiowych prowadzonych jest własnie w języku hiszpańskim. Co więcej, jedną z dzielnic Miami jest "Mała Havana" (Little Havana). 




Początek dzielnicy hiszpańskiej. /J-T.

Dzielnica zajmuje około 10 km, jednak jej serce bije wzdłuż ulicy Calle Ocho (Southwest 8th Street). Mury i kolory mówią same za siebie. Podobnie jak wykończenia domów i artystyczny nieład na ulicach.

Calle Ocho! /J-T.
Byliśmy w nocy. Słychać było kubańską muzykę z otwartych klubów, widać było tańczące salsę pary! Super!


Spokojnie, to tylko śmietnik. /J-T.




ATRAKCJE

Możemy wypożyczyć katamarany, skutery wodne i wiele innych sprzętów (warto szukać ofert na www.groupon.com).

Dla nas najciekawszą opcją było wykupienie wejściówki turystycznej, która pozwalała na nieograniczone wizyty w 4 miejscach  od 13 maja do 30 września 2016r. Każdy bilet jest imienny i kosztuje 56$ bez podatków (czyli około 60$ z "taxami"), co ponad dwa razy taniej.

"Wakacyjne oszczędności" - 4 bilety w cenie 1. /J-T.


Bilety upoważniały nas do skorzystania z:


  1. Miami Seaquarium - (www.MiamiSeaquarium.com) 
  2. Zoo Miami - (www.ZooMiami.org)
  3. Lion Country Safari - (www.LionCountrySafari.com)
  4. Museum of Discovery & Science - (www.mods.org)

Cztery atrakcje są niestety oddalone od siebie, więc rozłożyliśmy je na różne dni, tak aby zbytnio nie zbaczać z trasy. Pomiędzy Safari i Zoo jest około 160 km. 


Cztery atrakcje na mapie/ J-T.


Miami Seaquarium - park morski.


Na wejściu dostajemy rozpiskę ze wszystkimi pokazami na dany dzień. Niektóre są po kilka razy, a część (jak karmienie rekinów i pingwinów) tylko raz. Da się  pogodzić i uczestniczyć w każdym show! ;)

Atrakcji w samym Seaquarium jest bardzo dużo. Czekają na nas foki, lwy morskie, pingwiny, płaszczki, delfiny, orki... każde pod czujnym okiem opiekuna. 

J-T.


Jakby było nam mało i moglibyśmy sobie pozwolić na większe wydatki to warto skorzystać z nurkowania w zbiorniku pełnym ryb i karmieniu ich z przewodnikiem. Chińczykom się podobało ;)


To w tym miejscu aktualnie mieszka i prezentuje się Flipper!!

Morski świat na wyciągnięcie dłoni. /J-T



Miami ZOO


Kolejna atrakcja na którą nie da rady poświęcić mniej niż 2,5 godziny. Wiele ciekawych zwierzątek, łatwo dostępnych dla ludzkiego oka. 

Cennik ZOO Miami nie posiadając karty na 4 wejścia. /J-T.


J-T.

W Zoo jest możliwość darmowego karmienia żyrafy z dłoni. Darmowo można karmić, tylko trzeba kupić karmę za 2-3 dolary ;)


W środku śpiąca żabka przyklejona do szyby./J-T. 

Nad Zoo jeździ kolejka z której każdy może skorzystać. Ma wyznaczone stacje na których można wysiadać. 

J-T.
Obszar Zoo jest wielki. Jeżeli ktoś nie chce chodzić - czyli chce być jak Amerykanin - może wynając rodzinny rowerek. Cennik poniżej:

Góra: Cennika wypożyczenia roweru. Dół: cennik kolejki nad Zoo. /J-T.


SAFARI: 


Jakie powinno być Safari dla Amerykanina? Powinno być w miarę szybkie, albo takie żeby sam mógł decydować jak długo ma zwiedzać, powinno nie być gorąco i przede wszystkim żeby było na siedząco! 

No dobrze, to proszę bardzo:



J-T.

Jedzie samochodem. Masz włączone AC ustawiając na 19 stopni. Na zewnątrz 100 Fahrenheita. Jeździsz od zagrody do zagrody, a dookoła Ciebie biegają dzikie zwierzęta. Jedyne o czym musisz pamiętać to nie otwieranie okien, jazda poniżej 20 km/h i ...robienie zdjęć ;)

J-T.

W kompleksie jest również dostępna strefa dla rodzin i dzieci. Od zjeżdżali wodnych po wypożyczalnie sprzętu wodnego, minigolf i bary.

Cennik Safari. 

FORT LAUDERDALE - Museum of Discovery & Science


Małe miasteczko w którym znajduje się muzeum odkryć i nauki, podobne do naszego Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Parkin wokół muzeum płatny, ale naprzeciwko jest KFC i po zakupie dwóch ciasteczek możemy zostawić auto na cały dzień ;)

Symulator lotu. /J-T.


Bahamy! 


Czyż to nie brzmi wspaniale? Brzmi! Bahamy są tak blisko Florydy!

Jednak oprócz czasu trzeba też mieć odłożonych trochę oszczędności. Są organizowane jednodniowe wycieczki (rejs trwa bardzo krótko!), które kosztują około 100$. Dodatkowo trzeba przewidzieć koszty parkingu auta, przewozu z portu na plaże na Bahamach i opłatę wejścia na plaże. Trochę mało praktyczne, za samo "bycie" na Bahamach. Postanowiliśmy cieszyć się plażami, które mamy i które jeszcze przed nami!


Najlepiej szukać informacji o rejsach na:

www.onedaycruise.com
www.expedia.com



Noclegi: 


Po raz kolejny wdało się w łaski hotwire.com, które zapewniło nam noclegi ze śniadaniem dla 4 osób za około 50-70$ za noc. Nieco więcej niż poprzednio, ale przy braku odpowiednich cenowo campingów i biorąc pod uwagę luksusową okolicę wyszło nas bardzo tanio.


Dwa miejsca noclegowe - zazwyczaj trafiały się hotele 2-3 gwiazdkowe. /J-T.



W KOLEJNYCH POSTACH:

II. Kontynuujemy wyprawę w dół wschodniego wybrzeża USA! Przed nami Park Everglades i długo oczekiwany Key West!
III. Wyprawa Życia 2 - Kanada - odwiedzamy największe miasta: Montreal, Ottawa, Toronto i cud natury wodospad Niagara
IV. Zacznijmy od początku: przygotowanie do wylotu do USA (wizy, bilety, pakowanie)
V. Transport w USA - wynajem, kupno, czy pożyczenie samochodu?
VI.  Wszystko o Nowym Jorku - z turystycznego punktu widzenia
VII. Luźne przemyślenia o USA




                                  jacek-traveler-USA

2 komentarze:

  1. wow! mam nadzieje, ze nam tez sie uda kiedys pojechac do Stanów - zobaczyc ten inny swiat :) super wyprawa!

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak naprawdę to ten blog jest bardzo ciekawy i bardzo interesujący.W przyszłości na pewno na ten blog wrócę bardzo szczęśliwy.

    OdpowiedzUsuń